Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama Raciborza, akwaforta, F. B. Werner XVIII w.

Zesłanie Św. Ducha, fresk, XVII w.

Dominikanki raciborskie, fresk, XVII w.

SUDÓŁ HISTORIA I TRADYCJE WSI

Muzeum w Raciborzu przygotowało wystawę plenerową “Sudół historia i tradycje wsi”  oraz ekspozycję wielkanocnych pisanek i kraszanek – prac wykonanych na Powiatowe Konkursy Wielkanocne.

W Poniedziałek Wielkanocny 2025 roku otwarto dla zwiedzających spichlerz w Raciborzu-Sudole. Zwiedzający mogli zobaczyć jego wnętrza po remoncie oraz przygotowane przez Muzeum w Raciborzu wystawę plenerową “Sudół historia i tradycje wsi” i ekspozycję wielkanocnych pisanek i kraszanek – prac wykonanych na Powiatowe Konkursy Wielkanocne. Mieszkańcy i goście licznie zgromadzeni z powodu Wielkanocnych procesji konnych dowiedzieli się, że Sudół, od 1977 r. dzielnica Raciborza to miejscowość o odległej historii sięgającej czasów prehistorycznych (neolityczne zabytki archeologiczne pochodzące sprzed 6000 tysięcy lat, wykopane zostały na stanowisku Racibórz-Sudół. Pierwsza, pisemna wzmianka o wsi Suchodol (nazwa wywodzi się od słabo nawodnionej doliny) pochodzi z 1243 r. zanotowana w biskupim rejestrze świętopietrza. Kolejna pojawia się w dokumencie z 1.06.1335 r., wg którego biskup wrocławski Nanker podarował kościołowi klasztornemu św. Ducha w Raciborzu dziesięcinę należną od Sudołu. Na wystawie zaprezentowane zostały fragmenty map z XIX w., na których widoczna jest wieś Sudoll, stare pocztówki przedstawiające najważniejsze budynki we wsi: stary kościół p.w. Zaślubin NMP i nowy z 1904 r. kościół p.w. Matki Bożej Różańcowej, starą szkołę, piekarnię i gospodę. Na wystawie zaprezentowane zostały obrzędy doroczne kultywowane w Sudole – wielkanocne procesje konne, chodzenie z Marzanką i lotkiem (goikiem), wielkopiątkowe chodzenie z klekotkami, procesje agrarne w dniu św. Urbana (25. Maja), procesje w Dni Krzyżowe, procesje do kościoła Matki Bożej w Raciborzu. Licznie zwiedzający ( ok. 500 osób) nie tylko zachwycali się pięknymi wielkanocnymi jajkami wykonanymi różnorodnymi technikami, ale dowiedzieli się o bogatej historii i tradycjach miejscowości.

Autor: Julita Ćwikłą